An ant walks on a piece of graph paper straight along the x axis a distance of 1
ID: 1774549 • Letter: A
Question
An ant walks on a piece of graph paper straight along the xaxis a distance of 10.0 cm in 2.00 s . It then turns left 30.0 and walks in a straight line another 10.0 cm in 1.90 s . Finally, it turns another 70.0 to the left and walks another 10.0 cm in 1.50 s .
QUESTION A
Determine the x component of the ant's average velocity.
ANSWER: ______ cm/s
QUESTION B
Determine the y component of the ant's average velocity.
ANSWER: _____ cm/s
QUESTION C
Determine the magnitude of ant's average velocity.
ANSWER: ____ cm/s
QUESTION D
Determine the direction of ant's average velocity.
ANSWER: ________ (counterclockwise from x-axis)
Explanation / Answer
x = 10+10 cos (30 degree) + 10 cos (30 + 70 degrees) = 16.9237
y = 10 sin (30 degree) + 10 sin (30 + 70 degrees) = 14.848
total time =2.0 + 1.90+ 1.50 =5. 4
a) Answer = distance/total time
= 16.9237/5.4
= 3.136 cm/sec
b) Answer = distance/total time
= 14.848/5.4
= 2.749 cm/sec
c)Answer = sqrt(3.136^ 2 + 2.749^2 )
= 4.170 cm/sec
d) Answer = tan inverse (2.749/3.136)
= 41.238 degrees with the positive x axis
Please Rate......thanks have a nice day