Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ant walks on a piece of graph paper straight along the axis a distance of 10.

ID: 1905949 • Letter: A

Question

An ant walks on a piece of graph paper straight along the axis a distance of 10.0 cm in 1.90 s . It then turns left 30.0 degrees and walks in a straight line another 10.0 cm in 1.70 s . Finally, it turns another 70.0 degrees to the left and walks another 10.0 cm in 1.55 s A) Determine the x component of the ant's average velocity. B) Determine the y component of the ant's average velocity. C) Determine the magnitude of ant's average velocity. D) Determine the direction of ant's average velocity.

Explanation / Answer

Try this one x-comp = 10 + 10cos30 +10cos70 = 22.08 cm y-comp = 10sin30 + 10sin70 = 14.39 speed = 30/5.15 = 5.82