Problem 7.53 Part A A5.9 kg object moving in the +x direction at 5.5 m/s collide
ID: 1775446 • Letter: P
Question
Problem 7.53 Part A A5.9 kg object moving in the +x direction at 5.5 m/s collides head-on with an 8.5 kg object moving in the- direction at 2.4 m/s Find the final velocity of each mass if the objects stick together Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 9kg ,Yug =18.6, 7.6 | m/s Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part B Find the final velocity of each mass if the collision is elastic Express your answers using two significant figures separated by a comma. ting, tang = Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Part C Find the final velocity of the 8.5 kg objoct if the 5.9 kg object is at rest after the collision Express your answer to two significant figures and include the appropriate unitsExplanation / Answer
here,
mass of object 1 , m1 = 5.9 kg
mass of object 2 , m2 = 8.5 kg
initial speed of 1 , u1 = 5.5 m/s
initial speed of 2 , u2 = - 2.4 m/s
A)
for non - elastic collison
using conservation of momentum
m1 * u1 + m2 * u2 = ( m1 + m2) * v
5.9 * 5.5 - 8.5 * 2.4 = ( 5.9 + 8.5) * v
v = 0.84 m/s
b)
let their final velocities be v1 and v2
using conservation of momentum
m1 * u1 + m2 * u2 = m1 * v1 + m2 * v2
5.9 * 5.5 - 8.5 * 2.4 = 5.9 * v1 + 8.5 * v2 ....(1)
and
using conservation of kinetic energy
0.5 * m1 * u1^2 + 0.5 * m2 * u2 = 0.5 * m1 * v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
5.9 * 5.5^2 + 8.5 * 2.4^2 = 5.9 * v1^2 + 8.5 * v2^2 .....(2)
from (1) and (2)
v1 = 1.84 m/s
v2 = 4.94 m/s
c)
the final speed of 2 is 4.94 m/s