Class Management Help HWII Begin Date: 11/1/2017 1:00:00 PM-Due Date: 11/10/2017
ID: 1775598 • Letter: C
Question
Class Management Help HWII Begin Date: 11/1/2017 1:00:00 PM-Due Date: 11/10/2017 1:00:00 PM End Date: 11/10/2017 1:00:00 PM (18%) Problem 1: A car of mass 2000 kg is moving with a constant velocity of 10 m/s due east. × What is the momentum, in kg·m/s, of the car taking due east to be the positive direction? sinO | cos() | tan() | 1cFS:17 | 819| cotanO asinacos0 atanO acotansinh(O coshO tanh cotanho . Degrees Radians Submit Feedback I give up! Hints: for a deduction. Hints remaining: Feedback: 0% deduction per feedbackExplanation / Answer
momentum is p = m*v
given that m = 2000 kg
v = 10 m/s
then
p = m*v = 2000*10 = 20000 kg m/s