Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assignment 10 Begin Date: 11/3/2017 8:00:00 PM -- Due Date: 11/10/2017 11:59:00

ID: 1775788 • Letter: A

Question

Assignment 10 Begin Date: 11/3/2017 8:00:00 PM -- Due Date: 11/10/2017 11:59:00 PM End Date: 11/12/2017 11:59:00 PM (7%) Problem 9: A car engine produces a constant power of P = 221 hp. The car and motor have a combined mass of m = 2470 kg Randomized Variables P = 221 hp m = 2470 kg 50% Part (a) After t-5 s what is the cars speed in m/s? You may assume no energy is required to spin the tires Grade Summary Deductions Potential 0% 100% cosO asin() tan() | | ( acos) Submissions Attempts remaining: 10 (4% per attempt) detailed view cotan) a atanacotan cosh )sinhO tanhO cotanhO END Degrees Radians DELCLEAR Submit Hint I give up! Hints: 3% deduction per hint. Hints remaining: Feedback: 4% deduction per feedback. 50% Part (b) A top fuel dragster of mass m 1000 kg can accelerate and cover 400 m in 7 secs from a dead stop. How much horsepower is the engine producing at the wheels, assuming the acceleration is constant?

Explanation / Answer


power P = work/time

from work energy relation work = change in KE

W = (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)

vi = initial speed = 0

vf = speed after t time


P = (1/2)*m*vf^2/t


1 hp = 746 watts


221*746 = (1/2)*2470*vf^2/5

speed vf = 25.8 m/s


==============================

part (b)


fro constant acceleration


displacement = average velocity*time

400 = (vf + 0 )/2*7

vf = 114.3 m/s


work done = change in KE = (1/2)*m*(vf^2 - vi^2)


power = work/time

POWER = (1/2)*1000*114.3^2/7 = 933177.85 W


1 w = 1/746 hp


power = 933177.85/746 = 1251 hp <<<<-------ANSWER