College Physics 1e LS PH C) 9.1: Torque × _9 (10 of 10) Time Spent 00:00:28 10 A
ID: 1776458 • Letter: C
Question
College Physics 1e LS PH C) 9.1: Torque × _9 (10 of 10) Time Spent 00:00:28 10 A door is made of a 25.5-kg uniform board that measures 3.09 m high and 0.914 m wide. The door is free to rotate about its hinges. A force of magnitude 2.71 N is applied to the door. (a) What is the magnitude of the maximum torque that can be generated about the door's hinges? 0: 3.44 (b) With the torque calculated in part (a), what is the magnitude of the angular acceleration of the door? N·m 0.6 (c) Assuming that the torque calculated in part (a) is constant, what is the rotational power being supplied to the door after 2.28 s? Assume the door starts from rest. rad/s2 46 Hint Mark for Review Finish AssignmentExplanation / Answer
a) for the maximum torque
maximum torque = 0.914 * 2.71
maximum torque = 2.47 N.m
b)
moment of inertia , I = 1/3 * m * L^2
I = 1/3 * 25.5 * 0.914^2
I = 7.1 Kg.m^2
let the angular acceleration is a
a * 7.1 = 2.47
a = 0.35 rad/s^2
the angular acceleration is 0.35 rad/s^2
c)
at t = 2.28 s
angular velocity = 2.28 * 0.35
angular velocity = 0.80 rad/s
power delivered = Torque * w
power delivered = 0.80 * 2.47
power delivered = 1.96 W