Map o University Physics presented by Sapling Learning The mass of a particular
ID: 1776520 • Letter: M
Question
Map o University Physics presented by Sapling Learning The mass of a particular eagle is twice that of a hunted pigeon. Suppose the pigeon is flying north at 16.7 m/s, when the eagle swoops down, grabs the pigeon, and flies off. At the instant right before the attack, the eagle is flying toward the pigeon at an angle e 54.3° below the horizontal, and a speed of 41.9 m/s. What is the speed of the eagle immediately after it catches its prey? Number m/s 41.9 m/s What is the magnitude of the angle, measured from horizontal, at which the eagle is flying immediately after the strike? 16.7 m/s Number 0Explanation / Answer
Momentum is conserved during this collision.
The initial total momentum has components:
Px(initial) = m * 16.7 + 2m * 41.9 cos(-54.30)
Py(initial) = 2m 41.9 sin(-54.30)
After the collision, the combination has mass 3m and
Px(after) = 3m Vx
Py(after) = 3m Vy
Because Px(after) = Px(initial) , we have
3m Vx = m * 16.7 + 2m * 41.9 cos(-54.30)
The mass drops out from both sides and so
Vx = 1/3 * ( 16.7 + 2* 41.9 cos(-54.30)) = 21.86 m/s
Vy = 1/3 * (2 * 41.9*sin(-54.3) ) = -22.68 m/s
So the speed is
V = sqrt(Vx^2 + Vy^2) = 31.50 m/s
The angle with the horizontal is:
tan(angle) = Vy/Vx = -22.68/21.86
angle = -46.05 degrees