Map dub Sapling Learning Suppose that you have found a way to convert the rest e
ID: 2076422 • Letter: M
Question
Map dub Sapling Learning Suppose that you have found a way to convert the rest energy of any type of matter directly to usable energy with an efficiency of 61.0%. How many liters of water would be fuel to very slowly the Moon 2.70 mm away from the Earth? Use the following values for the density of water pwater 1.00 kg liter, the Earth's mass Mearth 5.97 x1024 kg, the Moon's mass MmoDn -7.36 x 1022 kg, and the separation of the Earth and Moon dEM 3.84 x 108 m Number Liters O Previous Give Up & View Solution 2 Check Answer Next ExtExplanation / Answer
Here ,
efficiency = 0.61
as 2.70 mm is very small distance
we can assume that the gravitational force is constant
0.61 * m * c^2 = G * mearth * mmoon/d^2 * distance moved
0.61 * m * (3 *10^8)^2 = 6.673 *10^-11 * 5.98 *10^24 * 7.36 *10^22/(384400 *10^3)^2 * 2.70 *10^-3
solving for m
m = 9.775 Kg
the mass needed is 9.775 Kg