Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map dfa Sapling Learning macmillan learning When the oxide of generic metal M is

ID: 563893 • Letter: M

Question

Map dfa Sapling Learning macmillan learning When the oxide of generic metal M is heated at 25.0 °C, only a negligible amount of M is produced. M102(s) M(s)+0,4) Go-286.5 kJ / mol When this reaction is coupled to the conversion of graphite to carbon dioxide, it becomes spontaneous. What is the chemical equation of this coupled process? Show that the reaction is in equilibrium, include physical states, and represent graphite as C(s) What is the thermodynamic equilbrium constant for the coupled reaction? Number K=

Explanation / Answer

The reaction for graphite to carbon dioxide

C + O2 ==== CO2 Gibbs = -393.5 KJ / mol, from a book

add with

MO2 ===== M + O2 Gibbs = 285.6 KJ / mol

--------------------------------------------------

MO2 (s)+ C (s) + O2===== M (s)+ CO2 (g) + O2, remove the compounds that appear on both sides so

MO2 (s)+ C (s) ===== M (s)+ CO2 (g)

gibbs energy is = 286.5 - 393.5 = -107 KJ / mol

Temperature is 298.15 Kelvin

apply

G = - RT Ln Keq

-107 000 J / mol = - 8.314 J / k mol * 298.15 (ln Keq)

-107 000 J / mol /  (- 8.314 J / k mol * 298.15 ) = 43.165 = ln Keq

Keq = exp(43.165) = 5.58 x 1018

*if this answer is helpful dont forget to rate it =)