Need help with each question.. thanks! Need help with each question.. thanks! 14
ID: 1776936 • Letter: N
Question
Need help with each question.. thanks! Need help with each question.. thanks! 14.1 Spedific Heat Problem 14 14 previous 5of9 next Problem 14.14 Part A The value of spedific heat for copper is 390 J/kgC", for aluminun is 900 J/kg·C". and for water is 4186 J/kg.C What will be the equilibrium tomperature when a 215 g block of copper at 255 ° C is placed in a 155 g aluminum calorimeter cup containing 845 g of water at 160 °C? ss your answer using three significant figures °C Submit My Answers Give Provide FeedhackExplanation / Answer
14.14
Heat Lost by Copper = Heat gained by water and aluminium
0.215*390*(255-T2)=0.845*4186*(T2-16)+0.155*900*(T2-16)
21381.75-83.85T2 = 3537.17T2-56594.72+139.5T2-2232
80208.47=3760.52T2
T2=21.33oC