Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal bar of mass 602 g can slide without friction on two horizontal rails spa

ID: 1777221 • Letter: A

Question

A metal bar of mass 602 g can slide without friction on two horizontal rails spaced 85.4 cm apart. There is a uniform magnetic field between the rails (magnitude 7.44 T, pointing downward). At t = 0: the bar is stationary. Generator G is turned on, creating a constant voltage 78.9 across the wire; therefore, a constant current flows along one rail, across the bar, and back along the other rail. Assume the bar has resistance 8.6 and the two rails each have resistance 9.98 . Find the magnitude of the acceleration of the bar at the instant the current begins to flow, in m/s2.

Gd

Explanation / Answer

I = 78.9 / (8.6 + 2(9.98))

I = 2.76 A

F = I L B

a = F / m

a = (2.76 x 0.854 x 7.44)/0.602

a = 29.2 m/s^2