Please show work! 6. At the surface of a newly discovered planet, the accelerati
ID: 1777421 • Letter: P
Question
Please show work!
6. At the surface of a newly discovered planet, the acceleration due to gravity is 7.50 m/s. A piece of ice weighed 19.6 N on earth surface, the weight of the ice on the surface of the new planet is (A) 2.0N (B) 12.7N (C) 79.7N (D) 13.0N 15.0N (F) None is correct 7. The weight of an object on the surface of the earth is W. The weight of the same object on the surface of a planet with the same mass as the earth but one-half its radius, in terms of W, is (A) 9W (B) 0.5W 012W (D) 8W (E) 4W (F) 3W (G) None is correctExplanation / Answer
6. m = W / g = 19.6 / 9.8 = 2 kg
W on planet = 2 x 7.50 = 15 B
Ans(E)
7. acceleraton due to gravity,
g' = G M / (R/2)^2 = 4 G M / R^2
g' = 4 g
Wright , W = m g
W' = 4 W
Ans(E)