Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer number 3 ..ooo Verizon 18:44 1 5696. Expert Q&A; Done Short answer

ID: 1777695 • Letter: P

Question

Please answer number 3
..ooo Verizon 18:44 1 5696. Expert Q&A; Done Short answer [20 points radius of its path be in the maguetic Seld? (A) 0.04 T: 5.7 × 10-7 m. (B) 008 T 29x 10- (C) 016 T: 14 x 10- (D) 0.20 T; 1.1×10-m. 2 (3 pointa) A section of a horisontal wire carrying a currest from + to-a in placed in ofthe ce on som m a maghetic Seld runnin+to- Caleulate the maguit section of the wire carrying6.7 A curress in a 0.42 T mapuetic eld the direction that the magnetie force acts on the wire (out of the page). (A) 0 0017 N; (B) 0.0017 N- (isto the page) (C) 0.084 N +z (out of the page). (D) 0.084 N;- (into the page) 3.(3 pints) Aseris LR circuit includes a 9.0 V battery, a resistance of 5.0n, and an inductance of 0.80 H. When the switch is closed, how long does it take for the curress to reach one half of its maximum value? (A) 0.11 seconds (B) 0.16 seconds (C) 0.23 seconds D) 0.55 seconds 4. (3 points) In a series LRC cireuit, the rms voltage across the resistor is 80 V, acrons the capacitor is 120 V, and across the inductor is 60 V. If 1.5 A is flowing in this cireuit, what is the average power dissipated? (A) 40 W (B) 60 W (C) 80 W (D) 120 W (3 points) What electric field has the same energy density as a 1.0 T magnetic (A) 1.1 x 10-17 V/m (B) 3.3 × 10-9 V/m. (C) 1.0 V/m (D) 3.0 x 10 V/m. Page 7

Explanation / Answer

Time constant for the circuit, T = L/R = 0.80 / 5.0 = 0.16

The equation for current is -

I = (E/R)[1 - e^-t/T]

as per the condition -

I0/2 = (I0)[1 - e^-t/T]

=> 0.5 = 1 - e^-t/0.16

=> e^-t/0.16 = 0.5

=> -t/0.16 = -0.693

=> t = 0.693*0.16 = 0.11 s

Therefore, option (A) is the correct answer.