Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A Image that a UFO has parked its 5.5x 105 kg spaceship exactly 500 km abov

ID: 1778562 • Letter: P

Question

Part A Image that a UFO has parked its 5.5x 105 kg spaceship exactly 500 km above the surface of the Earth. Using the values found in your book, calculate the magnitude of the force of gravity that the spaceship exerts on the Earth IA OB ? 1 Value Units Submit My Answers Give Up Not completed before the time limit Part B Assuming that the spaceship can remain 500 km distant forever, such that the force acting on the Earth never changes, how many years would it be before the Earth had moved 1.0 meters towards the spacecraft in response to this force? Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

PART A

If the mass of earth is Me=5.98*1024kg, G= 6.67*10-11 Nm2/kg2, H= Re+500km = 6.37*106 + 5*105 = 6.87*106 m

Force of gravity on spaceship will be

F=GMem/H2= 6.67*10-11*5.98*1024 *5.5*105/ ( 6.87*106)2

F=4648108.244 Newton

PART B

F=4.648*106 N

aceeleration of earth,a= F/Me= 4.648*106/ 5.98*1024= 7.772*10-19 m/s2

initial velocity of earth, u = 0 m/s

distance travelled by earth,s= 1 m

Using, s=u*t+ 0.5*a*t2

1=0.5*7.772*10-19*t2

t=6.622*1036 seconds

1 year= 3600*24*365 seconds

6.622*1036 seconds =2.099*1029 years