Part A If the voltage drops by 35 % , what will be the current, assuming nothing
ID: 3897037 • Letter: P
Question
Part A If the voltage drops by 35% , what will be the current, assuming nothing else changes? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B If the resistance of the device were reduced by 35% , what current would be drawn at 240 V? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part A If the voltage drops by 35% , what will be the current, assuming nothing else changes? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B If the resistance of the device were reduced by 35% , what current would be drawn at 240 V? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B If the resistance of the device were reduced by 35% , what current would be drawn at 240 V? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)
We know that :
V = I * R
V = 240 V
I = 5.60 A
240 = 5.60 * R
R = 42.86 ohm
Now voltage drops to 35 %
V = 240 - (0.35*240)
V = 156 V
156 = I * 42.86
I = 3.64 A
b)
Resistance of the device were reduced by 35%
R2 = 0.35*R
R2 = .35*42.86
R2 = 15.001 ohm
V = I * R2
240 = I * 15.001
I = 15.99 A or 16 A(approx)