Part A If the magnitude of the resultant force is to be 470N , directed along th
ID: 1768733 • Letter: P
Question
Part A
If the magnitude of the resultant force is to be 470N , directed along the positive y axis, determine the magnitude of force F.(Figure 1)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the magnitude of the resultant force is to be 470N , directed along the positive y axis, determine the force F direction ?.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part A
If the magnitude of the resultant force is to be 470N , directed along the positive y axis, determine the magnitude of force F.(Figure 1)
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the magnitude of the resultant force is to be 470N , directed along the positive y axis, determine the force F direction ?.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
so if directed along y direction this means x directions is 0
so
F cos theta - 700*cos(15) = 0
F = 700*cos(15)/cos(theta)
and we know
F sin theta - 700*sin(15) = 470
plug in for F
700*cos(15)*tan(theta) - 700*sin(15) = 470
solve for tan
tan(theta) = 0.963
theta = 43.92 degrees
plug in to find F
F = 700*cos(15 degrees)/cos(43.92 degrees)= 938.7 N
b) already found it to be 43.92 degrees