Part A If the balloon is a sphere with a radius of 5.3 m , what is the maximum w
ID: 1644233 • Letter: P
Question
Part A
If the balloon is a sphere with a radius of 5.3 m , what is the maximum weight it can lift?
Express your answer using two significant figures.
6.8
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
A 3.5 kg balloon is filled with helium ( density = 0.179 kg/m3). You may want to review( pages 513 - 514) .
Part A
If the balloon is a sphere with a radius of 5.3 m , what is the maximum weight it can lift?
Express your answer using two significant figures.
W =6.8
NSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Explanation / Answer
Volume of the balloon is
V = 4r3/3
= (4)()(5.3 m)3 / 3
= 623.614 m3
The density of helium,helium = 0.179 kg/m3
The density of air, air = 1.29 kg/m3
The mass of the balloon, m = 3.5 kg
The air's weight equal to mg
Wair = air V g
= (1.29 kg/m3)(623.614m3)(9.8 m/s2)
= 7883.735N
The weight of balloon including helium is
Whelium = mg+helium V g
= (3.5kg)(9.8 m/s2) + (0.179 kg/m3)(623.614m3)(9.8 m/s2)
= 1128.244 N
Therefore maximum weight it can lift is
lift = Wair -Whelium
= 7883.735 N - 1128.244 N
=6755.491 N