Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A If a spherical raindrop of radius 0.500 mm carries a charge of -1.50 pC u

ID: 2048798 • Letter: P

Question

Part A
If a spherical raindrop of radius 0.500 mm carries a charge of -1.50 pC uniformly distributed over its volume, what is the potential at its surface? (Take the potential to be zero at an infinite distance from the raindrop.)
V= ____ V




Part B
Two identical raindrops, each with radius and charge specified in part (A), collide and merge into one larger raindrop. What is the radius of this larger drop, if its charge is uniformly distributed over its volume?
R=___ m




Part C
What is the potential at its surface, if its charge is uniformly distributed over its volume?
V= ___ V

Explanation / Answer

r = 0.500 mm = 5.00*10-4 m q = -1.50 pC = -1.80*10-12 C k = 9.00*109 Nm2/C2 a) U = kq/r = -27 V b) the radius of the larger drop is R 2*(4pr3/3) = 4pR3/3 R = 21/3r = 5.04*10-4 m c) Q = 2q = -3.60*10-12 C U' = kQ/R = 62.3 V