Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A If a 1.52 A current flows through the leads of an electrical appliance, h

ID: 2136271 • Letter: P

Question

Part A If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many electrons per second pass through it?
SubmitMy AnswersGive Up Try Again; 4 attempts remaining Part B If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many coulombs pass through it in 5.10min ?   q =   C   SubmitMy AnswersGive Up Part C If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how long does it take for 7.06Cof charge to pass through?   t =   s  
Part A If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many electrons per second pass through it?
SubmitMy AnswersGive Up Try Again; 4 attempts remaining Part A If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many electrons per second pass through it?
SubmitMy AnswersGive Up Try Again; 4 attempts remaining SubmitMy AnswersGive Up Try Again; 4 attempts remaining Try Again; 4 attempts remaining Try Again; 4 attempts remaining Part B If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many coulombs pass through it in 5.10min ?   q =   C   SubmitMy AnswersGive Up Part B If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how many coulombs pass through it in 5.10min ?   q =   C   SubmitMy AnswersGive Up   q =   C     q =   C   SubmitMy AnswersGive Up Part C If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how long does it take for 7.06Cof charge to pass through?   t =   s  
Part C If a 1.52A current flows through the leads of an electrical appliance, how long does it take for 7.06Cof charge to pass through?   t =   s  
  t =   s  
  t =   s  
  q =   C  

Explanation / Answer

q=it

=1.52C

No of electrons=1.52/1.6x10^-19

=9.5x10^18 electrons/s

B)q=it

=1.52x5.1x60

=465.12 C

C)t=q/i

=7.06/1.52

=4.64 s