Part A If F B = 710 N , and F C = 540 N , determine the magnitude of the resulta
ID: 1872847 • Letter: P
Question
Part A
If FB = 710 N , and FC = 540 N , determine the magnitude of the resultant force acting on the flag pole. (Figure 1)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitRequest Answer
Part B
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitRequest Answer
Part C
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitRequest Answer
Part D
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitRequest Answer
Return to AssignmentProvide Feedback
1 of 1
Part A
If FB = 710 N , and FC = 540 N , determine the magnitude of the resultant force acting on the flag pole. (Figure 1)
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
FR =SubmitRequest Answer
Part B
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
=SubmitRequest Answer
Part C
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
=SubmitRequest Answer
Part D
Determine the coordinate direction angle of the resultant force acting on the flag pole.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
=SubmitRequest Answer
Return to AssignmentProvide Feedback
Figure1 of 1
6 m Fc 3 m 3 2 mExplanation / Answer
BA = B - A = (2, - 3, 0 ) - (0, 0, 6)
= 2i - 3j - 6k
|BA| = sqrt(2^2 + 3^2 + 6^2) = 7
BAcap = BA / |BA| =0.286 i - 0.429 j - 0.857 k
CA = 3i + 2j - 6k
similarly, CAcap = 0.429 i + 0.286 j - 0.857 k
Fnet = FB + Fc = 710 (BAcap) + 540 (CAcap)
= 434.4 i - 150 j - 1071.4 k
(A) magnitude = sqrt(434.4^2 + 150^2 + 1071.4^2)
= 1166 N
(B) alpha = cos^-1(434.4 / 1166)
= 68 deg
(C) beta = 97.4 deg
(D) gamma = 23.2 deg