Part A If 32 mL of 6.8 M H2SO4 was spilled, what is the minimum mass of NaHCO3 t
ID: 969372 • Letter: P
Question
Part A
If 32 mL of 6.8 M H2SO4 was spilled, what is the minimum mass of NaHCO3 that must be added to the spill to neutralize the acid?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
mmol of acid = MV = 32*6.8 = 217.6 mmol of acid
ratio is 2:1
so we need
217.6*2 = 435.2 mmol of NaHCO3
mass = mol*MW = (435.2*10^-3) (84.007 ) =36.5598 g of NaHCO3 required