Part A If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force th
ID: 776533 • Letter: P
Question
Part A If air resistance is negligibly small, find the magnitude of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field. Use 1.602x10-19 C for the magnitude of the charge on an electron. A ball with a mass of 110 g which contains 4.30x108 excess electrons is dropped into a vertical shaft with a height of 140 m. At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has a magnitude of 0.300 T and direction from east to west. F- Submit Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B Find the direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field from north to south 0 from south to north Submit Request AnswerExplanation / Answer
magnitude of charge on the ball, q = N*e
= 4.3*10^8*1.6*10^-19
= 6.88*10^-11 C
B = 0.3 T
speed of the ball when it reaches the bottom of the shaft,
v = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*140)
= 52.4 m/s
A) magnetic force acting on the ball,
F = q*v*B*sin(theta)
= 6.88*10^-11*52.4*0.3*sin(90)
= 1.08*10^-9 N
B) From south to north