I have no idea what to do for this type of question. Please show me step by step
ID: 1778932 • Letter: I
Question
I have no idea what to do for this type of question. Please show me step by step how to get the right answer.
1. -1 points OSColPhys2016 9.2 P004 )My Notes The two children shown in the figure below are balanced on a seesaw of negligible mass. The first child has a mass of 21.3 kg and sits 1.29 m from the pivot. The second child has a mass of 33.7 kg and sits 0.815 m from the pivot. Use the second condition for equilibrium (net 0) to calculate Fp, the supporting force (in N) exerted by the pivot. (Enter the magnitude.) m2 Additional Materials ReadingExplanation / Answer
net torque about the first child = 0
torque due to Fp = Fp*r1 ( counter clockwise)
torque due to W = -W2*(r1+r2) ( clockwise)
net torque = 0
Fp*r1 - W2*(r1+r2) = 0
Fp*1.29 - (33.7*9.8*(1.29+0.815)) = 0
Fp = 538.9 = 539 N <<<---ANSWER