Course Home MadeingPhysics Home Work 7-Microsolh Edge Mone Werk Problem 7 12 Ma
ID: 1779474 • Letter: C
Question
Course Home MadeingPhysics Home Work 7-Microsolh Edge Mone Werk Problem 7 12 Ma average force on ee bal o Problem 7.12 "the contact tme is 200m. . cakulate the montude of during the contact Express your answer using two significant figures A 0 145 kg basebal pliched horinentally at 36. 100 m/s stikes a bal and is popped straight up to a hight of 57.5m 2700 1001 Incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Part B Caloulate the direction of the average force on the ball duiring the contact Express your answer using two significant ligures 0 45 above hot real 0 Type here to search a oExplanation / Answer
the contact time = 2 ms = 2* 10^3s and
velocity = 36.8 m/s
If the ball reaches a height of 57.5 m, then the vertical component of velocity (u) when the ball leaves the bat can be calculated:
v² = u² + 2gs
0² = u² + 2 (-9.8) (57.5)
u² = 1127
u = 33.57 m/s (vertical)
Impulse equation:
Ft = change of momentum = p = mv
where:
v = final velocity – initial velocity = final velocity + ( - initial velocity)
v = (v) – (u) = (33.57) + (- 36.8) =
v = (33.57) + (36.8)
v = (33.57² + 36.8²) = 49.81 m/s
Ft = mv
F = mv / t = (0.145 x 49.81) / 2*10^-3
F = 3611.22 m/s
The ball imparts an acceleration on the bat:
F = mv / t = m(v / t) = ma
Direction of acceleration and hence force, is determined by:
Tan = 33.57 / 36.8
= 42.37°