Please make sure to post very clear picture with very clear Hand writing A charg
ID: 1781536 • Letter: P
Question
Please make sure to post very clear picture with very clear Hand writing
A charged particle, with charge Q-7.59 x 106 C, is moving with a velocity: u = . 1.78 × 107 + 1.94 x 107 a distance d = 1.25 x 10.4 m above (in the +y direction) a current carrying wire. The wire carries a current-43 A into the page, in the-z direction. In this problem we are using the usual coordinate system where the +x direction is to the right, the ty direction is up on the page, and the +z direction is out of the page. What is the z-component of the magnetic force on the charge? Be sure to indicate the direction of the force using the sign of the z-component, positive values indicate a force out of the page, negative values indicate a force into the page Give your answer in Newtons to three significant digits, to avoid rounding errors o,v Iwire InExplanation / Answer
B at the position of charge = munot I /2pid = 2*10^(-7)*43/[1.25*10^(-4)] = 6.88*10^(-4) T (negative X direction)
So force = q.(V X B) = q.(0,0,13347.2) = = 7.59*10^(-6)*13347.2 = 0.101 N (ans)