Collsions Problem 6.115 Time Remaining: 00:38:49 Hids e previous I 13 of 13retu
ID: 1781851 • Letter: C
Question
Collsions Problem 6.115 Time Remaining: 00:38:49 Hids e previous I 13 of 13retu to assignment Problem 6.115 Part A An astronaut (mass 158 kg, with equipment) Boats in space, 15.0 m from his spacecraft and at rest relative to it In order to get back, he throws a 1.10 kg wrench at 6.40 m/s in the diredion opposite the spacecraft How much time does it take him to reach the spacecralt Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. 1 Value Units Submit My Answers Give U Part B Repeat part (a if the astronaut yras intally moving at 285 cm/s away from the spacecraft Express your answer to two significant figures and include the appropriate units alue Units Submit My Answers Give p asExplanation / Answer
part A) let the speed of the astronaut is v
Using conservation of momentum
158 * v - 1.1 * 6.40 = 0
v = 0.045 m/s
time taken for the astronaut to reach = d/v
time taken for the astronaut to reach = 15/.045
time taken for the astronaut to reach = 336.6 s
the time taken for the astronaut to reach is 336.6 s
part B)
let the final velocity is v
Using conservation of momentum
158 * v - 1.1 * 6.40 = - 158 * 0.0285
v = 0.0161 m/s
time taken for the astronaut to reach = d/v
time taken for the astronaut to reach = 15/.0161
time taken for the astronaut to reach = 992 s
the time taken for the astronaut to reach is 992 s