Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Collins Corporation purchased office equipment at the beginning of 2011 and capi

ID: 2550501 • Letter: C

Question

Collins Corporation purchased office equipment at the beginning of 2011 and capitalized a cost of $1,972,000. This cost figure included the following expenditures:

The company estimated an eight-year useful life for the equipment. No residual value is anticipated. The double-declining-balance method was used to determine depreciation expense for 2011 and 2012.

1. Ignoring taxes, prepare the appropriate correcting entry for the equipment capitalization error.

2. Ignoring income taxes, prepare any journal entries related to the change in depreciation methods.

Collins Corporation purchased office equipment at the beginning of 2011 and capitalized a cost of $1,972,000. This cost figure included the following expenditures:

Explanation / Answer

Part 1:-

Depreciation Recorded: DDB = 2 x (1 ÷ 8) = 25%
2011 – 25% x 1,972,000 = $493,000
2012 – 25% x (1,972,000 – 493,000) = $369,750

Correct Depreciation:
2011 – 25% x 1,852,000 = $463,000
2012 – 25% x (1,852,000 – 463,000) = $347,250

Entries Made                                                                                              

2011 Equipment 1,972,000

            Cash                 1,972,000

2011 depriciation exp    493,000

            Acc Dep.                 493,000

2012 Depriciation exp 375,000

            Acc Dep.                  375,000

      

Proper Entries   

2011 Equipment 1,852,000

        Expenses       120,000

            Cash                 1,972,000

2011 Depriciation exp    463,000

            Acc Dep.                 463,000

2012 Depriciation exp 347,250

            Acc Dep.                  347,250

Equipment overstated by 120,000; R/E overstated by 120,000

Excess depreciation = (493,000 + 375,000) – (463,000 + 347,250) = 57,750

R/E understated by 57,750; Acc Dep’n overstated by 57,750
R/E (120,000 – 57,750)                     62,250
Accumulated depreciation                 57,750
Equipment                                                    120,000

Part 2:-

The change in depreciation method is treated as a change in estimate.
2013 Book value = [1,852,000 – (463,000 + 347,250)] = $1,041,750
Residual value = $0
Remaining life = 6 years (8 – 2)
Straight-line depreciation = 1,041,750 ÷ 6 = $173,625
Depreciation expense                            173,625
Accumulated depreciation                                   173,625