A wave of amplitude 0.45 m interferes with a second wave of amplitude 0.21 m tra
ID: 1782155 • Letter: A
Question
A wave of amplitude 0.45 m interferes with a second wave of amplitude 0.21 m traveling in the same direction.
(a) What is the largest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this maximum arise? ___________ m
The two waves interfere destructively. OR The two waves interfere constructively.
(b) What is the smallest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this minimum arise? ____________m
The two waves interfere destructively OR The two waves interfere constructively.
Explanation / Answer
(a) according to principle of superposition .. when the two waves interfere constructively......the largest resultant amplitude A1 + A2 = 0.45 + 0.21 = 0.66m
(b) smallest resultant amplitude is occurs when there is destructive interference...A1 - A2 = 0.45 -0.21 = 0.24m