A wave of amplitude 0.57 m interferes with a second wave of amplitude 0.17 m tra
ID: 1475834 • Letter: A
Question
A wave of amplitude 0.57 m interferes with a second wave of amplitude 0.17 m traveling in the same direction.
(a) What is the largest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this maximum arise?
___ m
The two waves interfere destructively.
or
The two waves interfere constructively.
(b) What is the smallest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this minimum arise?
___m
The two waves interfere destructively.
or
The two waves interfere constructively.
Explanation / Answer
the largest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this maximum arise
A = A1 + A2 = 0.57+0.17 = 0.74
The two waves interfere constructively.
b)
the smallest resultant amplitude that can occur, and under what conditions will this minimum arise
A = A1 - A2 = 0.57-0.17 = 0.4
The two waves interfere destructively.