I. Repeat the calculation in Eq. (11.3) for water (= 103 kg/m3). 2. For the appa
ID: 1782273 • Letter: I
Question
I. Repeat the calculation in Eq. (11.3) for water (= 103 kg/m3). 2. For the apparatus to be used for this experiment, suppose y2 = 40 mm, n = 19 mm and the liquid is mercury. Calculate the following: (a) gauge pressure in mmHg. (b) gas pressure in mmHg assuming standard atmospheric pressure. (c) gas pressure in N/m2. 3. suppose U2 = 720 min, 31 = 13 mm and the liquid is water. Calculate the following: (a) gauge pressure in mm20. ) gas pressure in mmH2O assuming standard atmospheric pressure. (c) gas pressure in N/m hether theExplanation / Answer
using the equation 11.3
y1-y2 = (1.013*10^5)/(13.6*10^3*9.8)
if we have taken water
density is rho = 10^3 kg/m^3
then
y1 - y2 = (1.013*10^5)/(10^3*9.8) = 10.34 m