ID webassign.net | Chega l Guided Solutions and Set 15 Thermal Energy \' -I2 poi
ID: 1782382 • Letter: I
Question
ID webassign.net | Chega l Guided Solutions and Set 15 Thermal Energy ' -I2 points SerCP11 11.P.006.MI My Notes Ask Your The temperature of a aluminum bar rises by 10.0°C when it absorbs 4.73 kJ of energy by heat. The mass of the bar is 525 g. Determine the specific heat of aluminum from these data kifkg. c Need Help?Read ItMaster it 8. -12 points SerCP11 11 P.017 My Notes Ask Your What mass of water at 21.0°C must be allowed to come to thermal equilibrium with a 1.90-kg cube of aluminum initially at 150°C to lower the temperature of the aluminum to 66.0°C? Assume any water turned to steam subsequently recondenses. kg Need HelpRead it 9. -2 points SerCP11 11.P028 My Notes Ask Your How much thermal energy (in J) is required to boil 1.95 kg of water at 100.0°C into steam at 141.0°C? The latent heat of vaporization of water is 2.26 x 10° J/kg and the specific heat of steam is 2010 kg oC HINT Need Help?Readt 10. -12 points SerCP119.PO26. My NotesAsk Your The gravitational force exerted on a solid object is 5.45 N as measured when the object is suspended from a spring scale as in Figure a. When the suspended object is submerged in water, the scaleExplanation / Answer
7.
Use eqn,
Q=4730 J , m= 0.525kg, T=10 C
Q=mcT
Plug values,
4730 = 0.525*c*10
c=900.95 J/kg*C