Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Six circuits containing a battery and two or more bulbs are shown here. Circuit

ID: 1783997 • Letter: S

Question

Six circuits containing a battery and two or more bulbs are shown here. Circuit 1 Circuit 2 Circuit 3 Circuit 4 Circuit 5 Circuit 6 A. In which circuits are A and B connected in series with each other?Six circuits containing a battery and two or more bulbs are shown here.

1 2 3 4 5 6 B. In which circuits are A and B connected in parallel with each other? 1 2 3 4 5 6 Bulb A has a resistance of 2 ; bulb B has a resistance of 6 ; bulb C has a resistance of 1 ; the battery has a potential difference of 6 V. C. What are the total resistance Rtot and the current flowing from the battery I in circuit 1? Rtot = I = A D. What are the total resistance Rtot and the current flowing from the battery I in circuit 2? Rtot = I = A E. In circuit 3, how is bulb C connected to A and B? What are the total resistance Rtot and the current flowing from the battery I in circuit 3? Rtot = I = A F. In circuit 6, how is bulb C connected to A and B? What are the total resistance Rtot and the current flowing from the battery I in circuit 6? Rtot = I = A

Circuit 1 Circuit 2 Circuit 3 Circuit 4 Circuit 5 Circuit 6

Explanation / Answer


1)

In circuit 1 A and B are in series

-----------------------------------------

2)

In circuit 2 A and B are parallel

------------------------


C)

In circuit1


Rtot = RA + RB = 2 + 6 = 8 ohms

curretn I = E/Rtot = 6/8 = 0.75 A


------------------------

D)


circuit 2

Rtot = (RA*RB)/(RA + RB)

Rtot = (2*6)/(2+6) = 1.5 ohms

current I = E/Rtot = 6/1.5 = 4 A

-------------------

E)


bulb C is in series with bulb A and Bulb B


total resistance Rtot = RA + RB + Rc = 2 +6 + 1 = 9 ohms

current I = E/Rtot = 6/9 = 0.67 A

--------------

F)


Bulb C is connected parallel to BUlbB and Bulb A

1/Rtot = 1/RA + 1/RB + 1/Rc


1/Rtot = 1/2 + 1/6 + 1/1

Rtot = 0.6 ohm

current I = E/Rtot = 6/6 = 10 A