Question 9 of 13 Map m Sapling Learning A heavy sled is being pulled by two peop
ID: 1784460 • Letter: Q
Question
Question 9 of 13 Map m Sapling Learning A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is 0587, and the kinetic friction coefficient is -0459. The combined mass of the sled and its load is m = 396 kg. The ropes are separated by an angle 26,and they make an angle = 30.4° with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving? Number If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration? Number m/ s O Previous Check Answer Next -el Exit Hint aboutus careers privacy policy terms of use contact us helpExplanation / Answer
The net force along the direction of motion will be zero to just set the sled in motion. So,
2Tcos[26/2]cos30.4 - usR = m(0) = 0
=> 2Tcos[26/2]cos30.4 = 0.587R = 0.587[mg - 2Tcos[26/2]sin30.4]
=> 2Tcos[26/2]cos30.4 = 0.587[3880.8 - 2Tcos[26/2]sin30.4]
=> T = 1008.124 N
if the sled starts to move, then
2(1008.124)cos[26/2]cos30.4 - 0.459[3880.8 - 2(1008.124)cos[26/2]sin30.4] = 396a
=> a = 0.933 m/s2.