Question 9 of 13 Map a Sapling Learning macmillan learning A sinusoidal transver
ID: 1796348 • Letter: Q
Question
Question 9 of 13 Map a Sapling Learning macmillan learning A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0919 m, its frequency is 3.47 Hz, and its wavelength is 1.55 m. (a) What is the shortest transverse distance between a maximum and a minimum of the wave? Number (b) How much time is required for 57.1 cycles of the wave to pass a stationary observer? Number Viewing the whole wave at any instant, how many cycles are there in a 38.1-m length of string? Number cyclesExplanation / Answer
Amplitude, A=0.0919 m
frequency, f=3.47 Hz
wavelength, lambda=1.55 m
a)
shortest transverse distance, d=lambda/2
d=1.55/2
d=0.775 m
b)
time, t=no cycle/f
=57.1/3.47
=16.45 sec
c)
no of cycles, n=L/lambda
n=38.1/1.55
n=24.6 cycles