Course Home I https://session.mastenngphysics.com/myct/mastering#/assignment/lis
ID: 1785429 • Letter: C
Question
Course Home I https://session.mastenngphysics.com/myct/mastering#/assignment/listssosso secure l https://sessiounasteringpl /itemView?assignmentProblemID-863700 Chapter 8 Homework Problem 8.19 Problem 8.19 Part A A vertical spring (ignore its mass), whose spring constant is 870 N/m, is attached to a table and is What upward speed can it give to a 0.340 kg ball when released? compressed down by 0.180 m 9.10527 m/s Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part B How high above its original position (spring compressed) will the ball fhy2 6 8 9Explanation / Answer
a) 1/2 k x2 = 1/2 m v2
v = sqrt [ k x2 / m]
= sqrt [ 870 * 0.1802 / 0.340]
v = 9.10 m/s
b) h = v2 / 2 g
= 9.102 / 2 * 9.8
h = 4.22 m