Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 4 kg object is moving at a constant velocity of 20 m/s in the +a direction. Wh

ID: 1786050 • Letter: A

Question

A 4 kg object is moving at a constant velocity of 20 m/s in the +a direction. Which of the following objects have close to the kinetic energy of this given object? Select all the correct statements Pick all of the correct answers A 4 kg object moving at 10 m/s in the y direction A 2 kg object moving at velocity of 10 m/s in the +a direction A 4 kg object moving at 6 m/s in the a direction, and at 8 m/s in the +y direction A 4kg object moving at 5 m/s in the +y direction. A 1 kg object moving at velocity 20 m/s in the +

Explanation / Answer

KE = 4 x 20^2 /2 = 800 J

KE/4 = 200 J


1. KE = 4 x 10^2 /2 = 200 J

2. KE = 2 x 10^2 /2 = 100 J

3. KE = 4 (6^2 + 8^2)/2 = 200 J

4. KE = 4 x 5^2 /2 = 50 J

5. KE = 1 x 20^2 / 2 = 200 J

Ans: 1, 3, 5