Consider a spring with k 10 N/m. Does it take the same amount of additional ener
ID: 1786317 • Letter: C
Question
Consider a spring with k 10 N/m. Does it take the same amount of additional energy to stretch the spring from 15 cm to 25 cm as it does to stretch it from 25 cm to 35 cm cm? If not, which takes more? Why? c. A 750 gram mass is placed on a spring which lies on a frictionless surface. The spring has a spring constant k- 500 (N/m) and is at its equilibrium length e spring is stretched so that it is 10.0 cm longer than its equilibrium length. How much elastic potential energy (in Joules) is stored in the spring now? b. Now the spring from part (a) is released, what is speed of the mass as it passes through the equilibrium point (x - 0)? 3. An outfielder throws a 0.155 kg baseball at a speed of 75.0 m/s at an initial angle of 35.0 with respect to the horizontal a. What is the kinetic energy of the baseball at the highest point of its motion? b. What is the potential energy of the baseball at the highest point of its motion? 4. You release a frictionless cart at the top of each of the 2 ramps. Both carts are released from rest. The ramps have the same height as each other at the starting and finishing points. One has a small bump up then down just before the end. The other has a small bump down then up. Which cart has the larger speed at the finish? Why? Ramp A Ramp B start start finish finish 6 | ENERGY AND ENERGY CONSERVATIONExplanation / Answer
Energy = 0.5(k.x2)
E = 0.5(10×(625-225) )= 5×400= 2000N.m^2
E` = 0.5(10(1225-625)) = 600×5 = 3000 N.m^2
Stretching the spring from 25 to 35cm will take up more energy.