Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The density of ice is 917 kg/m3, and the density of sea water is 1025 kg/m3. A s

ID: 1786531 • Letter: T

Question

The density of ice is 917 kg/m3, and the density of sea water is 1025 kg/m3. A swimming polar bear climbs onto a piece of floating ice that has a volume of 6.09 m3. What is the weight of the heaviest bear that the ice can support without sinking completely beneath the water? The density of ice is 917 kg/m3, and the density of sea water is 1025 kg/m3. A swimming polar bear climbs onto a piece of floating ice that has a volume of 6.09 m3. What is the weight of the heaviest bear that the ice can support without sinking completely beneath the water?

Explanation / Answer

Answer:

mass of ice= density * Volume = 917 * 6.09 = 5584.53 Kg

weight of ice = 5584.53 X 9.8= 54728.394 N

We know that, buoyant force = V * sea water*g = 6.09 X 1025 X 9.8 =61174.05 N

Thus, weight of bear = buoyant force - weight of ice = 61174.05 - 54728.394 = 6445.656 N Answer