The density of helium is ? He = 0.178 kg/m 3 . An airship consists of a helium b
ID: 2207075 • Letter: T
Question
The density of helium is ?He = 0.178 kg/m3.
An airship consists of a helium balloon, a paassenger compartment, and various scaffolds and equipment. The balloon holds a volume of V = 8.15x103 m3 of helium. Find Mmax, find the maximum mass this airship can lift (including the solid parts of the airship).
NOTE: We will assume that the volume taken up by the rest of the ship is negligible compared to the volume of the helium, and ignore any buoyant force due to their displacement of air. This is an excellent assumption, as a quick calculation will show you.
--? Kg
Explanation / Answer
Mg=He.g.V:equilibrium in vertical direction
Mmax=0.178*8.15*10^3=1450.7 kg