ID webassign.net 0 Gocgle School EmailmyUK CANVAS RandomSocial Watch ESPN Live (
ID: 1786791 • Letter: I
Question
ID webassign.net 0 Gocgle School EmailmyUK CANVAS RandomSocial Watch ESPN Live (c) What is the value of the final steady-state current? (d) How long does it take the current to reach 80% of its maximum value? 1.88 ms Need Help? Talk to a Tutor 2. 0/2 points Previous Answers My Notes = 8.0 V and L = 1.2 H. The switch in the figure below is open for t 0 and then dosed at time t-0. Find the current in the inductor and the current in the switch as functions of time thereafter. Let (Use the following as necessary: t in seconds.) 4.00 8.00 8 4.00 Inductor- Iswitch 1.2 -0.2e Submit Answer Save Progress 3. 3/3 points | Previous Answers My Notes A 140 mH inductor and a 4.80 resistor are connected with a switch to a 6.00 V battery as shown in Figure P32.27Explanation / Answer
2. for the given circuit the switch is closed at t= 0
so let after time t
current through the inductor be i and currnet through the battery be I
then from kirchoff's loop law
E = 4I + 4(I - i)
E = 4I + 8i + Ldi/dt
now E = 8 V
L = 1.2 H
then
2 = I + I - i = 2I - i
8 = 4I + 8i + 1.2di/dt
8 = 4 + 2i + 1.2di/dt
1.2di/dt = 4 - 2i
0.6di/dt = 2 - i
di/(2 - i) = dt/0.6
integrating
0.6ln(2 - i) = -t + k [ where k = constant]
now when t = 0, as soon as the switch is closed
the inductor acts as open switch and hence i = 0
so
0.6ln(2) = k
hence
ln(1 - i/2) = -t/0.6
1 - i/2 = e^(-t/0.6)
i = 2(1 - e^(-t/0.6))
and curent through switch I = 1 - i/2 = e^(-t/0.6)