Problem 15.36 Part A At noon on a sunny day, the intensity of sunlight is 1000 W
ID: 1787721 • Letter: P
Question
Problem 15.36 Part A At noon on a sunny day, the intensity of sunlight is 1000 W/m2. A student uses a circular lens 5.6 cm in diameter to focus light from the sun onto a 3.4-mm-diameter spot. How much light power does the lens capture? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. PValue Units Submit My Answers Give Up Part B What is the intensity in the focused spot? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units IValue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
a)
Power captured by lens
P=IA=1000*[pi*0.0562/4]
P=2.463 W=2.5 W (approx)
b)
Intensity
I'=2.46/(pi*0.00342/4)
I'=2.7*105 W