Problem 15.40 Part A What is the amplitude of oscillation? A 170 g block attache
ID: 1786833 • Letter: P
Question
Problem 15.40 Part A What is the amplitude of oscillation? A 170 g block attached to a spring with spring constant 2.9 N/m oscillates horizontally on a frictionless table. Its velocity is 21 cm/s when To4.8 cm Express your answer to two significant figures and include the appropriate units A ValueUnis Submit My Answers Give Up Part B What is the block's maximum acceleration? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units IA amax = Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
part(A)
mass m = 0.17 kg
spring constant k = 2.9 N/m
angular frequency w = sqrt(k/m) = 4.13 /s
speed of particle in SHM v = w*sqrt(A^2-x^2)
21 = 4.13*sqrt(A^2-4.8^2)
A = 7 cm
======================
part(B)
acceleration a = w^2*A
a = 4.13^2*7
a = 120 cm/s^2
=======================
part(c)
block is at the maximum displacement
x = A = 7 cm
================
part(d)
v1 = w*sqrt(A^2-x1^2)
v1 = 4.13*sqrt(7^2-3.5^2)
v1 = 25.04 cm/s