Please help answer questions 8-10 8 A constant torque is applied to a rigid body
ID: 1788464 • Letter: P
Question
Please help answer questions 8-10 8 A constant torque is applied to a rigid body whose moment of inertia is 4.0kg.m2 around the axis of rotation. If the wheel starts from rest and attains an angular velocity of 20.0 rad/s in 10.s, what is the applied torque? A) 2.0 N.m B) 4.0 N.m C) 16.0N.m D) 8.0N.nm The rotating systems shown in the figure differ only in that the two identical movable masses are positioned a distance r from the axis of rotation (left), or a distance r/2 from the axis of rotation (right). You release the hanging blocks simultaneously from rest, and call the time taken by the block on the left and tg the time taken by the block on the right to reach the bottom, respectively. The bar, pulley, and rope have negligible mass, the rope does not slip, and there is no friction in the axle of the pulley. Under these conditions 9. 10. In the figure, a 10.0-m long bar is attached by a frictionless hinge to a wall and held horizontal by a rope that makes an angle of 53° with the bar. The bar is uniform and weighs 39.9 N. How far from the hinge should a 10.0-kg mass be suspended for the tension T in the rope to be 125 N? A) 14.5m B) 8.15m C) 4.75m D) 5.36m E) 7.59m 10 kgExplanation / Answer
only one question can be posted at a time
8.
since wheel starts from rest ,initial angular velocity Wo=0 ,from
W=Wo+alpha*t
20=0+alpha*10
alpha =2 rad/sec2
Applied torque is given by
T=I*alpha =4*2
T=8 N-m