Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A roblem 8.51-Enhanced with Video olution Suppose the ring rotates once eve

ID: 1789181 • Letter: P

Question

Part A roblem 8.51-Enhanced with Video olution Suppose the ring rotates once every 5.00 s·lfarider's mass is 54,0 kg . with how much force does the ring push on her at the top of the ride? Express your answer with the appropriate units. In an amusement park ride called The Roundup, passengers stand inside a 16.0 m -diameter rotating ring. After the ring has acquired sufficient speed, it tits into a vertical plane, as shown in the figure (Eigure 1) Value Units You may want to review (LD page 1821 For help with math skills, you may want to review Submit My Answers Give Up quares For general problem-solving tips and strategies for this topic, you may want to view a Video Tutor Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Figure 1 of Part B Suppose the ring rotates once every 5.00 s. If a ider's mass is 54.0 kg, with how much foroe does the ring push on her at the bottom of the ride? Express your answer with the appropriate units. Rotation axis Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again; 4 attempts remaining

Explanation / Answer

a)

Angular velocity = 2 / 5 s = 1.2566 rad/s

Centripetal force required by passenger,

Fc = mr²

Fc = 54 kg x 8 m x (1.2566)²

Fc = 682.15 N

At top of ring passenger's weight provides (mg)N of the required centripetal force

The track provides, F = 682.15 N - (54 kg X 9.81)N

F = 152.41 N (downward force on passenger)

b)

At bottom or ring, the track provides all the centripetal force and supports the passenger's weight

Total force from track = 682.15 N + (54 kg x 9.81)N

F(total) = 1211.89 N (upward)