Consider the glider in the figure below. The glider has mass 0.200 kg and is rel
ID: 1789362 • Letter: C
Question
Consider the glider in the figure below. The glider has mass 0.200 kg and is released from rest with the spring stretched 0.100 m. The spring constant has been measured to 5.00 N/m. Assume no frictional spring work takes place to reduce mechanical energy. Spring relaxed x- 0 : 0.100 m ×2=0080 m bint 2 0 (5 points) 15, What is the speed of the glider when it returns to x = 0? A. 2.5 m/s B. 7.1 m/s C. 5.0 m/s D. 0.5 m/s E. zero since the net force is zero at x = 0 and this is the equilibrium pointExplanation / Answer
15) We know that from conservation of energy
0.5 kx^2 = 0.5 mv^2
= 5*0.1^2 =0.2V^2
v =0.5 m/s
16) We know that from conservation of energy
0.5*5*X^2 = 0.5 *0.2*2.5^2
5*X^2=.2*5/2*5/2
X =0.500m