Please give final answers in (cm) Problem 15.100 Part A A tin can is filled with
ID: 1789738 • Letter: P
Question
Please give final answers in (cm)
Problem 15.100 Part A A tin can is filled with water to a depth of 45 cm A hole 14 cm above the bottom of the can produces a stream of water that is directed at an angle of 40° above the horizontal. Find the range of this stream of water. Express your answer using two significant figures. cm Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again; 2 attempts remaining Part B Find the maximum height of this stream of water. Express your answer using two significant figures. Umax cm Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
A)
Use Benoulli to find the speed of the water. Then use projectile kinematics to find the height and range.
P1 + 1/2*density*v1^2 + density*g*h1 = P2 + 1/2*density*v2^2 + density*g*h2
Point 1 is directly across from the hole at the same height in the fluid. Point 2 is right at the hole. We assume the
atmosheric pressure is the same at both locations... P1 = P2 and those cancel.
1/2*dnsity*v1^2 + density*g*h1 = 1/2*density*v2^2 + density*g*h2
The densities are the same, they cancel
1/2*v1^2 + g*h1 = 1/2*v2^ + g*h2
At 1 the fluid is not moving
g*h1 = 1/2*v2^2 + g*h2
At 2, there is no column of fluid above the hole outside of the can, h2 = 0
g*h1 = 1/2*v2^2
Solve for v2
v2 = sqrt(2*g*h1)
where h1 = 45 cm - 14 cm = 31 cm = 0.31 m
v2 = sqrt(2 x 9.81 m/s^2 x 0.31 m)
v2 = 2.466 m/s
Vertical component:
vyi = v2*sin(40) = 1.585 m/s
Horizontal component:
vx = v2*cos(40) = 1.889 m/s
In the vertical direction find the time it take to land:
hf = hi + vyi*t - 1/2*g*t^2
With hf = 0, hi = 0.14 m, solve for t using the quadratic equation
0 = 0.14 + 1.585*t - 4.9*t^2
t = 0.3956 s (the other time was negative)
Range = vx*t = 1.889 m/s * 0.3956 s = 0.7473 m = 74.73 cm
B)
Find the time it takes to get the top. At the top, the vertical velocity is 0.
vf = vyi - g*t
t = vyi/g
t = 1.585 m/s / 9.81 m/s^2
t = 0.16 s
Plug that into the equation of motion:
hf = hi + vyi*t - 1/2*g*t^2
hf = 0.14 m + 1.585 m/s * 0.16 s - 4.9 m/s^2 * (0.16 s)^2
hf = 0.268 m = 26.8 m