Part B and Part D Part B Exercise 8.13- Enhanced with Solution Just after the fo
ID: 1790024 • Letter: P
Question
Part B and Part D
Part B Exercise 8.13- Enhanced with Solution Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the right. A 2.00 kg stone is sliding to the right on a frictionless horizontal surface at 6.00 m/s when it is suddenly struck by an object that exerts a large horizontal force on it for a short period of time. The graph in the figure (Figure 1) shows the magnitude of this force as a function of time 6.833 m/s You may want to review (pages 238 - 242) Submit For related problemsolving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of A ball hits a wall Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part C Just after the force stops acting, find the direction of the stone's velocity if the force acts to the right. Figure 1 of 1 to the right F (kN) to the left Submit My Answers Give Up Correct 2.50 Part D Just after the force stops acting, find the magnitude of the stone's velocity if the force acts to the left. t (ms) 15.0 16.0 m /sExplanation / Answer
b) from impulse momentum theorem
force*t = (m(v-u))
2.5*1000*1*10^-3 = 2(v-6)
v-6 = 1.25
v = 6+1.25 = 7.25 m/s
c) stones velocity is acting in the right direction
d) 2.5*1000*1.*10^-3 = 2(6-v)
6-v = 1.25
v = 4.75 m/s