Problem 11.65 Part A A partiole of mass 1.30 kg is moving with velocity v (8.0i+
ID: 1790242 • Letter: P
Question
Problem 11.65 Part A A partiole of mass 1.30 kg is moving with velocity v (8.0i+5.3j) m/s. Find the angular momentum L relative to the origin when the particle is at F- (3.0j +4.0k) m. Enter your answers in indicated order separated by commas. Express your answer using two significant figures kg. Is Submit My Answers Give Up Part B At position i a force of F 4.2 Ni is applied to the particle. Find the torcue relative to the origin. Enter your answers in indicated order separated by commas. Express your answer using two significant figures m NExplanation / Answer
given mass of particle, m = 1.3 kg
velocity, v = 8i + 5.3j m/s
A. r = 3j + 4.9 k
angular momentum relative to origin = m r x v
L = 1.3 * (3j + 4.9k) x (8i + 5.3j) = 1.3(-24k + 39.2j - 25.97i )
L = -33.761i + 50.96j - 31.2k kg m^2/s
Lx,Ly,Lz = -33.761, 50.96, 31.2
B. F = 4.2 N
toirque relative to origin = r x F = (3j + 4.9 k) x (4.2 i) = -12.6k + 20.58j
tx, ty, tz = 0,20.58,-12.6