Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 11.30 Part A Converting sunlight to electricity with solar cells has an

ID: 1773155 • Letter: P

Question

Problem 11.30 Part A Converting sunlight to electricity with solar cells has an efficiency of 15%. It's possible to achieve a higher efficiency (though currently at higher cost) by using concentrated sunlight as the hot reservoir of a heat engine. Each dish in the figure concentrates sunlight on one side of a heat engine, producing a hot-reservoir temperature of 480 °C. The cold reservoir, ambient air is approximately 26 C. The actual working efficiency of this device is 30%. (Figure 1) What is the theoretical maximum efficiency? Express your answer using two significant figures. emar Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Figure1 of 1

Explanation / Answer

Here ,

hot temperature , Th = 480 degree C

Th = 480 + 273 = 753 K

Tc = 26 degree C = 299 K

theoratical maximum efficiency = 1 - Tc/Th

theoratical maximum efficiency = 1 - (299/753)

theoratical maximum efficiency = 0.602

the theoratical maximum efficiency is 0.602