Problem 11.11 Part B At what time does the rocket reach its maximum speed? Far i
ID: 1774487 • Letter: P
Question
Problem 11.11 Part B At what time does the rocket reach its maximum speed? Far in space, where gravity is negligible, a 415 kg rocket traveling at 65.0 m/s fires its engines. The figure (Figure 1) shows the thrust force as a function of time. The mass lost by the rocket during these 30 s is negligible Express your answer to three significant figures and include the appropriate units 101 Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Enter your answer using dimensions of time Figure 1 of 1 Part C FL (N) What is the maximum speed of the rocket? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units 1000 ValueUnits t (s) 30 0 10 20 Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
t = 30 s [part b]
v = 101 m/s [part C]
c) impulse = 1/2 * 30 * 1000 = 15000 N.s
Pi = 415 * 65 = 26,975 N
Pf = 26,975 + 15000 = 41,975
maximum speed = 41,975 / 415 = 101 m/s [part C]
b) vf = vi + (a * delta t)
a = (101 - 65) / 30 = 1.2 m/s2
101 = 65 + 1.2 t
t = 30 s [part b]